Historia Parafii

Teren Chartowa należał do parafii św. Jana Jerozolimskiego, a potrzeby religijne mieszkańców zabezpieczała kaplica domu Sióstr Serca Jezusa Konającego. Kiedy rozpoczęto tutaj budowę Górnego Tarasu Rataj tj. os. Lecha, Cecha, Rusa i Tysiąclecia pojawiła się pilna potrzeba budowy kościoła. Starania o pozwolenie były bardo trudne ponieważ władze państwowe nie widziały w tych nowych osiedlach miejsca na Dom Boży. Kościół na Chartowie został umieszczony w planie budownictwa sakralnego Archidiecezji Poznańskiej na rok 1976. W planie na rok 1977 dodano obok kościoła 4 pawilony katechetyczne, po jednym na każdym osiedle.

Z dniem 1 maja 1964 roku Ks. Arcybiskup Antoni Baraniak nadał kaplicy Sióstr charakter publiczny, z wszystkimi prawami kościoła parafialnego mając na uwadze racje duszpasterskie Ks. Arcybiskup nadaje kaplicy nowy tytuł Pierwszych Polskich Męczenników, jednocześnie tworząc pod tym wezwaniem Ośrodek Duszpasterski. W 1977 wierni przygotowywali się do nawiedzenia Matki Bożej w kopii Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Tuż przed rozpoczęciem pierwszych misji parafialnych nadeszła radosna nowina: Ośrodek Duszpasterski otrzymał zezwolenie na wybudowanie Domu Katechetycznego. 7 stycznia 1980 przyszło zezwolenie na budowę Domu Katechetycznego a 8 stycznia na budowę budynku gospodarczo-socjalnego, który będzie pełnił role tymczasowej kaplicy.

Wdzięczna Maryi za Jej nawiedzenie wspólnota wiernych złożyła pieniężny dar na zakup materiałów budowlanych.

Szybko powstaje kaplica i rozpoczynają się prace przy budowie Domu Katechetycznego, w zamierzeniu kościoła. Dekretem z dnia 16 grudnia 1980 roku Ks. Arcybiskup Jerzy Stroba erygował parafię pw Pierwszych Polskich Męczenników w Poznaniu – Chartowie.

Pierwsza Msza św. w nowym kościele to pasterka w 1983 roku. W uroczystość Św. Patronów 13 listopada 1985 roku w imieniu Ks. Arcybiskupa - Ksiądz Dziekan Józef Pietras wmurowuje kamień węgielny poświęcony przez Jana Pawła II podczas pobytu w Poznaniu 20 czerwca 1983 roku.

Kościół stanowi jedną bryłę z probostwem a w podziemiach ma salki katechetyczne.

Projektanci: architekt mgr inż. Andrzej Maleszka

Konstruktor inż. Tadeusz Mikuła

Inż. Marian Urbański

Nadzór techniczny Henryk Florysiak

Konsekracja Kościoła miała miejsce 13 marca 2005 roku dokonali jej Ks. Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki oraz Ks. Arcybiskup Metropolita Tomasz Peta z Kazachstanu.

Proboszczowie Parafii:

Ks. Mieczysław Radziejewski

Ks. Wojciech Wolniewicz

Ks. Dominik Kużaj

Ks. Wojciech Krupczyński

Ks. Maciej Jankowiak

Ks. Tomasz Kulka

ks. kanonik Wojciech Krupczyński

Dnia 3 sierpnia 2014 roku zmarł ks. kanonik Wojciech Krupczyński, proboszcz naszej parafii. W swojej posłudze kapłańskiej Ksiądz Proboszcz pełnił także funkcje sędziego diecezjalnego, był członkiem Komisji Misyjnej Kurii Metropolitalnej, kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Poznańskiej. Przez 13 lat ks. Wojciech był kapelanem Szpitala Miejskiego im. J. Strusia na ul. Szkolnej, a następnie przez blisko 20 lat proboszczem parafii pw. Pierwszych Polskich Męczenników w Poznaniu.

W środę, 6 sierpnia, odbyło się pożegnanie Księdza Proboszcza w naszje parafii. Mszy Św. koncelebrowanej przewodniczył ks. abp Jan Paweł Lenga, a homilię wygłosił ks. abp Tomasz Peta z Kazachstanu.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w czwartek, 7 sierpnia, w Gostyniu w kościele pw. św. Małgorzaty. Msza Św. pogrzebowej o godz. 11:00 przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, homilię wygłosił ks. dziekan Henryk Szymczak. Po Mszy Św. ciało Zmarłego złożono na cmentarzu parafialnym.

Czwartek, Wielki Tydzień

Liczba wyświetleń strony: